מערכות אזעקה לרכב

כאשר מחירי הרכבים מאמירים ושוק הרכב פורח, מה הפלא שענף גניבת הרכבים משגשג בישראל בשנים האחרונות?
אחד התרחישים הלא משמחים שקיימים הוא לקום בבוקר ולגלות שהרכב שהשארת אתמול בחניה, כבר לא שם. על פי נתוני יחידת אתג"ר - יחידה משטרתית המתמחה באיתור ותפיסת גנבי רכב, בכל שנה בישראל למעלה מ21,500 אנשים בממוצע עדים לתרחיש שכזה. למרות מאמצים למגר ולמזער את התופעה, גניבת רכבים בישראל היא עניין שבשגרה עם ממוצע של רכב גנוב בכל 25 דקות ואף חלוקה לקטגוריות של רכבים הנחשבים "גניבים" יותר (קטגוריה שנכללת בשכלול מחיר הביטוח שלכם אגב).

איך ניתן להגן על עצמנו? מנגנון ההגנה היעיל ביותר הוא התקנת מערכת אזעקה לרכב או מערכות מיגון שונות, כיום ניתן למצוא מערכות מיגון בשלל צורות וצבעים וברב דגמי הרכב החדשים מערכת מיגון ואזעקה לרכב היא תוספת חובה על ידי חברת הביטוח המסרבת לבטח את הרכב ללא התקנה של מערכות האזעקה הדרושות.

מערכות אזעקה לרכב מתחלקות לכמה סוגים עיקריים:
מערכות אזעקה בסיסיות - סוג כזה של מערכות ניתן למצוא בדרך כלל ברכבים ישנים בדגמים של 2004 ומטה. מערכות שכאלה אינן מקיפות בדרך כלל ושולטות רק במנגנונים בסיסיים של הרכב כגון מערכת ההתנעה או מערכת נעילת פתחי הדלת. מערכות בתצורה כזו לוקות בכמה נקודות תורפה עיקריות שנובעות מחוסר שליטה בכל מנגנוני הרכב ומאפשרות פריצה לרכב בצורה לא מורכבת יחסית.


מערכות אזעקה מקיפות – מערכות הפועלות בצורה אינטגרלית, מכירות את כל מנגנוני הרכב ומהוות יחידת הגנה אחת, מערכות שכאלה כוללות לרב חיישני ניתוק מנוע ומנגנוני הגנה על כל דלתות הרכב, תא המטען, הגה, שמשות ועוד.. מערכות חדישות מציגות גם מנגנוני הגנה עבור רכיבים ספציפיים ברכב כגון בולמי זעזועים, צ'יפים יעודיים לדיווח למוקד בזמן אמת כאשר מתרחשת פריצה, הפעלת סירנות ועוד.. מחירן של מערכות כאלה נאמד בכמה אלפי שקלים בודדים, תלוי באופציות הנלוות למערכת, במידה ויש התערבות מוקד יתכן גם תשלום חודשי נוסף עבור השירות.

מערכות אזעקת התנעה - מערכות המוכרות גם בשם "אמבולייזר" המספקות הגנה באמצעות הזנת קוד אישי בכל התנעה. ברב כלי הרכב החדשים ניתן להוסיף מערכת שכזו מובנית בקניית הרכב.
האמבולייזר מספקת הגנה חיצונית על הרכב בדומה למערכות אזעקה מקיפות וגם הגנה פנימית באמצעות הקוד שלא מאפשר הנעה של הכלי ללא הזנה נכונה של הקוד, מעבר לכך, המערכת נכנסת למצב נעילה לאחר מספר הזנות שגויות של הקוד האישי.

בישראל ניתן למצוא מגוון חברות המספקות מערכות אזעקה מהסוגים שהוזכרו מעלה, חברות כגון רב בריח, קוברה, Guard, Ultimative מוכרות ונחשבות לאמינות בתחום.

מעבר למערכות האזעקה שהזכרנו ניתן להשתמש באביזרי מיגון נלווים המהווים פתרון משלים להגנת הרכב כגון מנעולי הגה, מנעולי גלגלים, מנעול לידית ההילוכים.

twitter facebook