מנעול משולב בקר

האם שמעתם פעם את המושג ארדואינו? 
אם אתם חובבי טכנולוגיה אתם הולכים לאהוב את המאמר הזה, 
השם ארדואינו הוא למעשה פירוש של המילים "חבר חזק" באיטלקית. ארדואינו הוא רכיב אלקטרוני שניתן לתכנות ובאמצעותו כל אחד בעל ידע בסיסי בשפת התכנות C יכול לגלות בדרך קלה ומרתקת את עולם האלקטרוניקה. 

מדובר בבקר אלטרוני הניתן לתכנות, אליו ניתן להתממשק מכל מחשב באמצעות חיבור USB פשוט, לכתוב תוכנה על המחשב (למשל תוכנה שמדליקה את הדוד שמש בכל יום בשעה  6 בערב) ולטעון אותה במהירות. לארדואינו כתיבת הקוד פשוטה ומובנת כך שיהיה לכם קל יחסית להתחיל ולהגדיר את הבקר. ארדואינו יכול להתחבר לרכיבים אלקטרוניים שונים כגון: מנורות, גלאי תאורה, גלאי טמפרטורה, גי.פי.אס, וגם למכשירים אלקטרונים ביתיים כמו: קומקום חשמלי, מכונת אספרסו, דוד חשמלי, תריסים חשמליים, מנעול דלת אלקטרוני. כמובן שהשמיים הם הגבול. 
בעיקרון מדובר בפרוייקט "קוד פתוח" שמאפשר לכל מי שיוצר פרוייקט בעצמו לשתף ברשת ולהסביר לכל חובב טכנולוגיה וגאדג'טים איך הוא בנה את זה step by step. כיום תוכלו למצא ברשת המון דוגמאות לפרוייקטים בנושאים שונים שאנשים פשוטים לחלוטין, ללא כל ידע מקדים אך עם המון אהבה וסקרנות לתחום הצליחו לבנות באמצעות בקר "ארדואינו" בכוחות עצמם.

דוגמא טובה לפרוייקט המשלב בתוכו את הבקר מצאתי בטעות כשעבדתי על פרוייקט אחר.
יצא לי להתקל במדריך מנעול ארדואינו שמאפשר לבקר לשלוט על מנעול הדלת ולפתוח אותה במידה והדפיקה בדלת זהה לנתונים שהוגדרו בבקר.
פעם ראית סרט לכל המשפחה בו היה מחבוא סודי שלהכנס אליו יש צורך בדפיקה סודית אני אגיד לכם את האמת התלהבתי כמו ילד,
הפלא ופלא כעבור מספר שנים אותו סרט בדיוני התגלה לי כמציאות. 

כיצד עובד הבקר?
ניתן להגדיר את הבקר להרגיש את חוזק, קצב ומספר הדפיקות בדלת (דפיקה סודית) וברגע שמזהה התאמה פשוט פותח את הדלת.
ראשית הוא בודק את מספר הדפיקות. אם נכון, הוא מתקדם הלאה בבדיקה, הוא ממיר את העיתוי של הדפיקות לקצב הדפיקות, מה שמאפשר לנו לדפוק בצורה מהירה או איטית.
לאחר מכן משווה את העיתוי עם המפתח הסודי שהגדרנו, אם אחד מהפרמטרים לא נכון הדלת נשארת נעולה. אם לא, המנוע מופעל והנעילה משתחררת.
אני חייב להודות שלאחר בדיקה יסודית גיליתי שהבקר פשוט מדוייק לחלוטין ואני ממליץ לכל חובב אלקטרוניקה וגאדג'טים לנסות.
את הבקר ניתן להזמין באי ביי או בחנויות לציוד אלקטרוני או שפשוט תזמינו מנעולן מקצועי שיוכל להרכיב לכם את הבקר על הדלת.

 

 

 

 

 

 

 

 

twitter facebook