מנעולנים

אם אי פעם נעלת את עצמך מחוץ למכונית או בבית שלך, אתה בטח יודע איזה מטרד זה יכול להיות. המחשבה הראשונה שלך היא להשיג מישהו שיעזור לך לצאת ממצב הביש.
אם אין בן משפחה או חבר בעל מפתח ספייר השיחה הבאה שלך תהיה למנעולן המקומי. אבל לפני שאתה מבצע את השיחה, עלייך לוודא שהמנעולן אליו הגעת אכן מספק שרות באיזור בו אתה נמצא. דע לך, ישנם מנעולנים שמפרסמים את עצמם כאילו עובדים ומספקים שרות בכל הארץ אבל ברגע שאתה פונה אליהם הם בעצם פועלים כמספקי לידים למנעולנים אחרים שבאמת עובדים באיזור שלך ולך תדע כמה זמן יקח לאותו ספק לידים למצא מנעולן באיזורך ולכוונו אלייך. מה גם, שחלקם עשויים לבקש ממך תשלום גבוה מהרגיל (הרי אנחנו ישראלים וכולם צריכים לקבל תשלום).

חברות המתיימרות להיות חברות "מנעולנים מקומיות" מופיעות ברישומים מרובים (לפעמים 10 או יותר רישומים נפרדים בספר טלפונים יחיד) עם שמות ומספרים שונים. אבל השיחות שתבצע לכל אחד מהמספרים האלה תגיע לאותה החברה המרכזית בעיר רחוקה בה מפעילים ומשגרים אנשים לא מיומנים כדי לעשות את העבודה.

טיפים לבחירת מנעולנים

מהי הדרך הטובה ביותר לבחור מנעולנים אמינים? תמיד כדאי לבצע מחקר אפילו לפני שאתה באמת צריך אחד, בדיוק באותו אופן שהיית עושה אם היית זקוק לשרברב, חשמלאי, או בעל מקצוע אחר. אבל אם מדובר במצב חירום, כזה שמצאת את עצמך נעול  מחוץ למכונית שלך באמצע הלילה, באמת שאין לך הרבה זמן למחקר מעמיק. 
עכשיו, זה לא משנה אם אתה נעול מחוץ למכונית או לבית שלך, אתה צריך לוודא כי מתקינים לך מנעולים חדשים. לא חסר חאפרים בארץ שמתקינים מנעולים משופצים וגובים מחיר של מנעול חדש.

מנעולנים למצבי חירום:

אם אתה נעול מחוץ למכונית שלך ויש לך ביטוח הכולל שרות דרך, קרא להם!
שירותים אלה לעתים כלולים עם רכישת הרכב, או כתוספת דרך חברת הביטוח שלך. אתה יכול גם לרכוש את השירות הזה בנפרד. 
רשום לפניך את שמות ומספרי העסקים, זאת כדי שלא תאלץ לבחור במנעולן הראשון שמצאת, בדרך כלל זו טעות נפוצה!
אם החברה אליה התקשרת עונה לך לטלפון עם משפט גנרי כמו "מנעולן שלום", ולא את שם החברה הספציפית, תהיה זהיר. בקש את השם המלא של העסק (לאן הגעתי?). אם הנציג מסרב, נתק והתקשר למנעולן אחר.

קבל הערכה מקדימה לכל חלקי העבודה וההחלפה מהמנעולנים לפני שאלו מתחילים לעבוד. במקרים של "לוקאאוטס" (אם ננעלת מחוץ למכונית או לבית שלך), רוב המנעולנים שמכבדים את עצמם ייתנו לך הערכת מחיר בטלפון (יש כאלו שמחייבים כבר בטלפון ויש להיזהר) לסך העלות של העבודה.

שאל על עמלות נוספות לפני שאתה מסכים שהמנעולנים יחלו לבצע את העבודה. חברות עשויות לגבות תשלום נוספים עבור מענה לשיחה באמצע הלילה.
שאל אם יש צורך בתשלום עבור קילומטראז, או בתשלום מינימאלי עבור שירות שיחה שלא בשעות עבודה כביכול.
אם המחיר שהמנעולנים מספקים כשהם מגיע לזירת האירוע לא עולה בקנה אחד עם ההערכה שיש לך בטלפון, אל תאפשר להם להתחיל לעבוד!!

בדוק אם המנעולנים שלך מבוטחים. אם הנכס שלך נפגע במהלך התיקון, או אם העבודה הלקויה שביצע מובילה לאובדן רכוש או נזק, חשוב שלמנעולנים יש ביטוח לכיסוי ההפסדים או הנזקים שלך. כאשר מנעולנים מגיעים לזירה, יש לבקש מהם תעודת הסמכה, כרטיס ביקור או רישיון עיסוק. יש לבדוק אם החשבונית כוללת את שמה של החברה, ואם על הרכב של המנעולן יש שם שמתאים לכרטיס הביקור, החשבונית או רישיון העיסוק.

מנעולנים אמינים ישאל אותך שאלות לפני שיחל בעבודה!

תצפה שהמנעולנים ישאל אותך כמה שאלות לזיהוי, מנעולנים לגיטימים צריכים לאשר את זהותך ולוודא שאתה הוא בעל הנכס לפני שמתחילים בעבודה.
ישנם מנעולנים שיגיעו במכונית פרטיות אולי בגלל שמדובר במצב חירום, אך רובם יגיעו ברכב שירות שמסומן בבירור שם החברה שלו.
במצבים בהם יש לך יותר זמן, יש לבצע בדיקה על בעל המקצוע מול הגנת הצרכן המקומית כדי לוודא שאין תלונות לא סגורות כנגד אותו המנעולן.
כמובן שזה יותר חשוב במקרים שאתה צריך מנעולנים לעבודה על בסיס מתמשך.

אתה חייב להיות מסוגל לסמוך על המנעולנים שלך. אתה לא רוצה לתת גישה למנעולים לבית, למכונית, או למקום העסק שלך לכל אחד.

במקרה שיש בפעם הבאה
לאחר שמצאת מנעולן מכובד, כדאי לשמור את השם של החברה ופרטים ליצירת קשר בארנק או בסמארטפון ואת הכתובת שלו בבית או בעבודה. זה יכול לחסוך לך זמן וטרחה בפעם הבאה שאתה צריך לשירותים אלה.

פתרון בעיות
אם יש לך בעיה עם המנעולנים, יש לנסות לפתור את המחלוקת מול החברה. ודא שאתה פועל במהירות. חברות מסוימות עשויות שלא לקבל אחריות אם לא הוגשה התלונה בתוך פרק זמן מסוים.  במידה ולא קיבלת את השרות המתאים, יש לשקול לפנות להגנת צרכן לקבלת מידע וסיוע, או במקרים חריגים למשטרה כיוון שמדובר כאן בנושא רגיש.

twitter facebook